Your IP: 3.87.250.158 United States Near: United States

Lookup IP Information

2 3 4 5 6 7 8 Next

Below is the list of all allocated IP address in 27.6.0.0 - 27.6.255.255 network range, sorted by latency.

This is the list of the Foreign Ministers of Azerbaijan, from Azerbaijan Democratic Republic to Azerbaijan Republic. Contents 1 Foreign Ministers of Azerbaijan Democratic Republic 2 Foreign Ministers of Azerbaijan SSR 3 Foreign Ministers of Azerbaijan Republic 4 See also 5 External links Foreign Ministers of Azerbaijan Democratic Republic Mammedhasan Hajinski (May 28, 1918 – October 6, 1918) Alimardan Topchubashev (October 6, 1918 – December 7, 1918) Fatali Khan Khoyski (December 26, 1918 – March 14, 1919) Mammad Yusif Jafarov (March 14, 1919 – December 22, 1919) Fatali Khan Khoyski, second term (December 24, 1919 – April 1, 1920) Foreign Ministers of Azerbaijan SSR Nariman Narimanov (April, 1920 – May 2, 1921) Mirza Davud Huseynov (May - December, 1921) no MFA between 1921-1944 Mahmud Aliyev (politician) (1944 – 1958) Tahire Tahirova (1959 – 1983) Elmira Qafarova (December 1, 1983 – December 22, 1987) Huseynaga Sadigov (January 23, 1988 – October 18, 1991) Foreign Ministers of Azerbaijan Republic Incumbent Minister of Foreign Affairs and his spouse with President Barack Obama and First Lady Michelle Obama Huseynaga Sadigov (January 23, 1988 – May 29, 1992) Tofig Gasimov (July 4, 1992 – June 26, 1993) Hasan Hasanov (September 2, 1993 – February 16, 1998) Tofig Zulfugarov (March 5, 1998 – October 26, 1999) Vilayat Guliyev (October 26, 1999 – April 7, 2004) Elmar Mammadyarov (April 7, 2004 - ) See also Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan External links List of the Foreign Ministers of Azerbaijan with short bio and photos in Azeri v · d · e  Ministries and State Agencies of Republic of Azerbaijan State Ministries Agriculture  • Communications & Information Technology  • Culture & Tourism  • Defense  • Defence Industry  • Ecology & Natural Resources  • Economic Development  • Education  • Emergency Situations  • Finance  • Foreign Affairs  • Healthcare  • Industry & Energy  • Internal Affairs  • Justice  • Labour & Social Protection of Population  • National Security  • Taxes  • Transport  • Youth & Sports State Committees and Services Committee for Refugees & IDPs  • City Building & Architecture  • State Statistics  • State Customs  • Committee for Family, Woman & Children Affairs  • Work with Religious Organizations  • Property Issues  • Land & Cartography  • Work with Diaspora  • Standardization, Metrology & Patents  • Securities  • Migration Service  • Border Service  • State Agency on Alternative and Renewable Energy Sources (Azerbaijan)  • Procurement Agency  • Copyright Agency  • Civil Aviation Administration  • Maritime Administration  • Social Protection Fund  • National Archive Department